вторник, 29 декември 2009 г.
The picture of the soul
Още съм под въздействието на филма, екранизация на една от любимите ми книги. Не мисля, че може да става дума за сравнение с другите произведения на Оскар Уайлд, като "Саломе, "Идеалният мъж" и т.н. Много често свързват Дориан Грей с митът за Нарцис. Но този мит ми се струва, че е погрешно разбиран. Нарцис се влюбил в своя образ и се съзерцавал, но това го води до смърт (както Дориан). Ключът е в съзерцанието. Ако знаете суфите наричат търсещите "влюбени". Та тук не става въпрос за самовлюбеност и безсърдечие, а за умението да съзерцаваш. Но стига толкова за митологията. Хареса ми изборът на младежа за образа на Дориан. Нереално красив е. Тези, които знаят какъв персонаж изиграва, ще ме разберат. Но кое прави толкова лесно чистотата и невинността да бъдат заменени с безсърдечие и жестокост? Невинната душа се примамва най - лесно.
Ако перифразирам Уайлд няма морално и неморално изкуство, има посредствено или истинско изкуство. Затова да внимаваме как рисуваме картината на душата си. Ахам!
И всичко това, само за да напиша колко е готин тоя от снимката. Хахаха. :))
петък, 25 декември 2009 г.
Юпитер - част втора
Преди всичко Юпитер е ключ за растеж, благополучие и реализация на потенциала. Личността придобива израз в материалния свят и в зависимост от нивото на съзнанието, тя може да изяви както най – възвишените, така и най - отрицателните аспекти на Юпитеровия архетип. Нека да цитирам моя най – любим астролог Стивън Аройо: „Мястото на Юпитер указва къде индивидът има възможност да развива увереност и самоуважение чрез активно поемане на рискове, основано на вярата в собствените си възможности. Това може да се постигне само когато човек черпи от източника на изобилие вътре в себе си и позволи на тази енергия, талант или по – висш разум да действа в собствения му живот. „
Стремежът, ентусиазмът и необходимостта от посвещаването на живота си на по – висш идеал са думи, характерни за Юпитеровата личност. Отличен пример в това отношение е Уинстън Чърчил със Слънце в Стрелец и Юпитер в съвпад с Марс на Асцендент!. Този съвпад показва неговото безстрашие (по време на бомбардировка остава на покрива на правителствената сграда) и пророческите му способности заради опозицията на Юпитер и Нептун. Чърчил е предвидил желязната завеса и въвежда този термин преди края на Втората Световна война.
Уилям Блейк, поет юпитерианец, художник и гравьор също има много силно развита интуиция – съвпад на Юпитер, Слънце и Плутон! в Стрелец. Тук Юпитер усилва многократно способностите за преживяване на трансцедентното, което той изразява в тези стихчета:
„Света да видиш в зрънце пясък,
И небесата – в диво цвете.
Задръж безкрайността в дланта си
И вечността - във часовете.”
При Херман Хесе Юпитер е в Стрелец на Асцендента и опозиция с Меркурий, което го прави роден писател. Той има изострена чувствителност, поради трите планети в Риби (също Юпитеров знак), която се проявява в произведенията му, популярни най – вече на изток!
Амелия Еърхарт, първата жена с пилотски лиценз, има съвпад Юпитер – Марс, което подчертава нейната смелост и целеустременост! Толкова различна от Емили Дикинсън, нежната поетеса, която не напуснала дома си. Емили има струпване на планети в Стрелец и Юпитер в съвпад с Нептун, което я съредоточва в дълбочинно изследване на собствената личност и осъзнаваща напълно мисията си на поетеса. Всички знаем от какво се прави ливада. :)))
Юпитер е мощен фактор при Франклин Д. Рузвелт. В неговата карта, той се разполага в девети дом. По този начин става канал на вярата в бъдещето и националната съвест. Рузвелт е осэществил пълния потенциал на своята дхарма (ведическото понятие за правилно действие).
Но личността, на която искам да обърна най – голямо внимание това е Мохандас (Махатма) Ганди. Със Слънце във Везни Ганди, изобщо не обичал да го наричат Махатма, титлата, която означава Велика душа. Той излъчвал невероятна харизматичност и имал огромно влияние върху масите. Проявил е по – най възвишения начин съвпада на Юпитер с Плутон, а Плутон е свързан с властта. В Ганди това се изразява чрез принципа на ненасилие, който той нарича сатягряха. Луната в Лъв, свързана в квадрат с Юпитер, го подтиква да предприема драматични действия, с които да сломява съпротивата на враговете си. Точно през 1930 година, когато е открита планетата Плутон, Ганди прави прочутия Солен поход. През същата година той публикува и своя превод на „Бхагават Гита”. Ганди съчетава в себе си изключително мощна емоция, но напълно контролирана. С невероятната си твърдост по пътя към Истината с лекота пречупва големите си врагове, защото никой не искал да бъде отговорен за смъртта на Махатма. Но неговите действия нямат нищо общо с насилието и отрицателната проява на властта, напротив той побеждава единствено и само с личния си пример, като проявява необикновена сила на Духа, водейки съвсем прост начин на живот и следвайки целите си докрай, с цената на живота си.
Още по интересно е, че Ганди е поддържал кореспонденция с Алберт Айнщайн и дори са имали намерение да се срещнат, но тази среща е била осуетена от убийството на Ганди. Айнщайн, имал опозиция на Юпитер с Уран, следствие от което е неговата революционна теория и твърде необичайни и задълбочени научни проникновения. Юпитер е в знака на Водолей, управляван от Уран. Прометеев огън в пълната си сила. :)) Уран носи огъня на Прометей, Юпитер му придава дълбочина и сила. Той разбирал мисията на Ганди, по – добре от всеки друг и го наричал политически гений.
Рождество Христово е! Нека водени от огнения дух на Юпитер да съумеем да извлечем неговите поуки подкрепяни от божествената сила, която той представлява и да крачим напред с увереност в бъдещето.